Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

PARAFIA KATOLICKA
TRÓJCY  PRZENAJŚWIĘTSZEJ
I  SANKTUARIUM  N.M.P.  SKARŻYCKIEJ

Figura Matki Bożej z Lourdes.

WYMIANA  FIGURY  NMP  W  GROCIE  SKAŁY  KAMIEŃ

PRZY  UL.  JURAJSKIEJ  95

Członkowie Centralnej Stacji Grupy Jurajskiej GOPR z Podlesic w składzie:

Mateusz Leks, Anna Malinowska, Maciej Ignatowicz i Artur Jasiński 18 października 2017 roku zdjęli ze skały Kamień w Żerkowicach porcelanową figurę Matki Bożej z Lourdes. Figura ma wysokość 72 cm, jest bardzo zniszczona przez wpływ warunków atmosferycznych. Ponadto ma ubytki w obrębie rąk. Była ufundowana  przez Franciszka i Walerię Kurków i postawiona w grocie wykutej w skale. Grota wykuta była przez Antoniego Kurka  w 1937 roku.

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Żerkowic: prezes Kamil Kowalczyk, druh Daniel Korepta i druh Krystian Zamora oraz Aleksander Bąba z Towarzystwa Sympatyków Kromołowa 25 listopada 2017 roku brali udział przy postawieniu nowej figury w grocie. Ponadto u podnóża skały strażacy oczyścili z zarośli i krzaków przestrzeń, aby skała była bardziej widoczna z pozycji przebiegającej poniżej drogi krajowej nr 78. Do podniesienia figury konieczna była wysoka drabina strażacka . Ochotnicza Straż Pożarna z Marciszowa udostępniła 30 metrową auto-drabinę by wstawić do groty nową figurę Matki Bożej z Lourdes. Figura ma wysokość 80 cm i jest o 8 cm wyższa od poprzedniej. Wykonana jest w firmie P.P.H.U. ,,Elmek” w Nowej Soli z syntetycznych żywic. Figurę sfinansował proboszcz skarżyckiej parafii ksiądz kanonik Stanisław Wybański, który 08 grudnia 2017 w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP poświęcił nową figurę. W r. 2017 przypada 80 rocznica ustawienia w grocie na skale Kamień w Żerkowicach figury NMP z Lourdes przez rodzinę Kurków.

Aleksander Bąba