Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

 

PARAFIA KATOLICKA
TRÓJCY  PRZENAJŚWIĘTSZEJ
I  SANKTUARIUM  N.M.P.  SKARŻYCKIEJ

 

 

 

 


Wizytacja Kanoniczna

Katolickiej Parafii Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu

26 maja 2013 r.

 

Jedną z ważnych form pełnienia pasterskiej posługi biskupa jest kanoniczna wizytacja parafii.

Nie są to zwykłe odwiedziny, lecz spotkanie pasterza Kościoła z parafialną wspólnotą, w której Kościół żyje i wzrasta. Biskup umacnia wiernych w wierze i miłości, głosząc słowo Boże, sprawując sakramenty

i spotykając się z całą wspólnotą jak też z posługującymi w niej grupami. Zatem w osobie biskupa, którego pomocnikiem jest każdy kapłan, obecny jest wśród wiernych Pan Jezus Chrystus, Kapłan Najwyższy.
Taka wizytacja parafii odbywa się co pięć lat.
Około godziny 9.00 ks. proboszcz Stanisław Wybański ubrany w komżę, stułę i kapę w uroczystej asyście księży dekanalnych służby liturgicznej i przedstawicieli parafii, Koła Skarżyckiej Szlachty oczekiwał przy wejściu do kościoła na przyjazd czcigodnego gościa. Kiedy ks. abp zbliżał się do kościoła rozległ się dźwięk dzwonu. Wtedy przed wejściem do świątyni ks. proboszcz podał biskupowi do ucałowania krzyż i wręczył klucze do kościoła. Następnie ks. proboszcz podał kropidło, a ministrant wodę święconą do pokropienia wiernych. Po czym nastąpiło uroczyste wprowadzenie ks. abp do naszej świątyni przy dzwiękach śpiewanej pieśni. Po wspólnej modlitwie, przywitaniu i sprawozdaniu z życia parafii rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks.kanclerz Krzysztof Dziub.
O godz. 11.15 ks. abp przewodniczył liturgii Mszy Świętej w czasie której kazanie wygłosił ks. abp Wacław Depo w całości dostępne na tej stronie www. Po niej nastąpiło spotkanie z radą parafialną, braćmi strażakami i Szlachtą Skarżycką.
O godz. 15.00 odbyła się modlitwa na cmentarzu za naszych bliskich zmarłych. Po tej modlitwie ks. abp odwiedził grób rodziny ks. profesora Jana Koclęgi. Wszędzie, gdzie Ksiądz Biskup się pojawiał, czekał na niego uśmiech, życzliwość, dobre słowa i otwarte serca.
Mamy nadzieję że spotkanie z ks. abp Wacławem Depo w naszej parafii przyniesie jak najpiękniejsze owoce w naszym codziennym życiu.
Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zebranym i całej parafii swojego pasterskiego błogosławieństwa .

Byliśmy wdzięczni za jego obecność i modlitwę wraz z nami.

GALERJA ZDJĘĆ

                Od oczekiwania na przyjazd abp Wacława Depo ,do pożegnania w czasie Mszy św.  na cmentarzu

 

Wszystkie zdjęcia dostępne na Facebook