Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

 

SZTUKMISTRZ:

Budowniczy Skarżyckiej Kalwarii Jan Moszczowski

 

Sanktuarium M.B.S

Ołtarz polowy to najsłynniejsza

i najpopularniejsza budowla pana Jana . Przy niej od lat odbywają się najważniejsze uroczystości .

Piękna mozaika z Matką Boską Skarżycką

w tle budowli z miejscowego kamienia jurajskiego .

Pozostałe budowle pięknie komponują z budynkiem kościoła.

 

 SKARŻYCE - jedna z piękniejszych jurajskich dzielnic Zawiercia.

O jej charakterze decydują przede wszystkim okazałe ostańce (niestety, dziś już w większości ogrodzone przez nowych właścicieli sprzedanych terenów), wśród których góruje Okiennik Wielki

i Sanktuarium Matki Boskiej Skarżyckiej, zrobione podobnie jak cale ogrodzenie kościoła i cmentarz z kamienia jurajskiego. Aż trudno uwierzyć, że te piękne części wystroju zewnętrznego kościoła, łącznie z ołtarzem polowym, stacjami drogi krzyżowej, grobem Chrystusowym, Kaplicą Miłosierdzia Bożego Figury Serca Jezusowego i wieloma innymi elementami sakralnymi, są dziełem jednego człowieka -Jana Moszczowskiego. - Zaczęto się to ponad 30 lat temu, kiedy na prośbę księdza Henryka Wysowskiego, a pod okiem pana Pospieszalkiego (ze słynnej obecnie, muzykującej rodziny z Częstochowy) wspólnie z zatrudnionymi pracownikami pomagałem przy odkrywaniu pierwotnego wyglądu kościoła. Zdzieraliśmy tynk, którym przykryty został wapień, powoli odkrywaliśmy ukryte piękno naszego kościoła. Już wtedy ksiądz Wysowski przewidywał że kiedyś będzie tu Sanktuarium - wspomina Jan Moszczowski. Skarżyce zawsze były jednym z ważniejszych przystanków pielgrzymów zdążających do Częstochowy. Tu nieraz zatrzymywał się nawet Ojciec Święty. Prace trwały. Po odsłonięciu części, pan Jan zaczął uzupełniać brakujące mury wokół świątyni.- Ponieważ przybudówka przykościelna została zniszczona, trzeba ją było postawić na nowo.W niej znajdowały się płyty pamiątkowe rodów, do których niegdyś należały Skarżyce. Nie mogłem pozwolić, by niszczały czy zginęły. Postanowiłem wmurować je w mury okalające świątynię. Do dziś świadczą o dawnej historii naszej miejscowości - dodaje pan Jan. - Ludzie mieli do mnie o to pretensje. Pytali po co je wmurowywać i kto je będzie oglądał?. Teraz Na cmentarzu stoi słynna Grota Najświętszej Marii Panny, którą pan Jan odnowił i poszerzył o niewielki ołtarz. Zawsze w dniu Wszystkich Świętych odprawiane są tu modlitwy za zmarłych. dla turystów to dodatkowa informacja o dziejach Skarżyc. Pan Jan "poczuł" kamień, zawsze wiedział jakiego kawałka i gdzie potrzebuje, jak dopasować poszczególne elementy, by powstała całość. Tak oto, przy błogosławieństwie księży, przede wszystkim księdza Wysowskiego, a po jego śmierci księdza Wiktora Tomzika, zaczęły powstawać na podwórzu kościelnym ogrójec, kaplica, doszły stacje drogi krzyżowej, ołtarz polowy. Wszystkie te prace pochłaniały panu Janowi mnóstwo czasu i energii, ale robił to z radością i za darmo -był to jego dar dla kościoła i dla mieszkańców. Choć czasy nie sprzyjały pracom przy świątyni, wszystko się udawało. Do dziś pan Jan przechowuje korespondencję z księżmi, którzy zaangażowali się w prace przy kościele, świadczące o ich wdzięczności za trud, jaki włożył z siostrą w remont rozbudowę świątyni. Ksiądz Tomzik nazywa Jana Moszczowskiego "budowniczym Kalwarii Skarżyckiej". Prace pana Jana przeniosły się też na cmentarz, który jest dopełnieniem stylu, w jakim utrzymany jest kościół i jego otoczenie. Na cmentarzu stoi słynna Grota Najświętszej Marii Panny, którą pan Jan odnowił i poszerzył o niewielki ołtarz. Zawsze w dniu Wszystkich Świętych odprawiane są tu modlitwy za zmarłych.

 

Do budowy Ołtarza Polowego zmobilizował pana Jana

ksiądz Stanisław Wybański, kustosz Sanktuarium.

 

 

Na cmentarzu stoi słynna Grota Najświętszej Marii Panny, którą pan Jan odnowił i poszerzył o niewielki ołtarz. Zawsze w dniu Wszystkich Świętych odprawiane są tu modlitwy za zmarłych.

 

 

 

 

 

 

 

Kaplica Miłosierdzia Bożego. Mozaika Figury Serca Jezusowego .

 

 

 

 

© Iwona Kuźniak Gazeta Zawierciańska. Opublikował Miro 2011 .