Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

 

 

 

 

Wygląd plebanii

w 1935 r.
 

 

 

 

 

 

REZYDENCJA PLEBAŃSKA

Stara, z drzewa budowana, ale jeszcze w dobrym stanie, nowymi gontami cała kryta. Wchodząc z ganku do sieni drzwi nowe na zawiasach. Również do izby prowadziły drzwi na zawiasach. W izbie widniały trzy okna. Stoi tam piec z kafli białych, kominek murowany, oraz duża szafa. Podłoga w dobrym stanie, ściany pomalowane na biało. Z izby do komnaty prowadzą drzwi na zawiasach. W komnacie pod podłogą jest mała piwniczka, oraz szafa o 5 półkach. Na drugiej stronie /po prawej/ jest druga izba. W niej kominek murowany z blachą żelazną, oraz piec kaflowy biały. Dwa okna, podłoga w dobrym stanie. Powała stara, ale w dobrym stanie. Stolik okrągły lipowy. Z tej izby prowadziły drzwi do komory, w której 2 małe okna. Z kolei z komory prowadziły drzwi do sadu.

 

CHLEWY I STAJNIE.

Postawione w 1782 roku. Najpierw od rogu plebanii jest stajnia dla koni, w niej nowa podłoga. Jeden żłób stary, a drugi nowy. Jest też stajenka mała. Chlewy cztery. Idąc od tych chlewów jest wozownia przeznaczona na chowanie sprzętów gospodarskich, do której przechodzą wrota podwójne na skobel zamykane.

Spichlerz drewniany w dobrym stanie, dwie kondygnacje. Postawiono dwie stodoły

 

 

SPIS

 

Oczekiwanie na księdza

© Z parafialnych archiwów