Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

Pasterka 2012

Wigilia

Bożego Narodzenia

W dzień Wigilii - 24 grudnia – są odprawiane Msze Święte sprawowane według formularza bożonarodzeniowego, gdzie występuje: Chwałą na wysokości…”; Wierzę – podczas, którego wszyscy klękają na słowa: „I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało”; Prefacja o Narodzeniu Pańskim; Modlitwa Eucharystyczna wspominająca tajemnicę dnia. Tradycyjnie Pasterka o godz. 24 jest traktowana jako Msza bożonarodzeniowa.


Równo o północy zabrzmiała staropolska kolęda „Wśród nocnej ciszy” zwiastując Boże Narodzenie.

W uroczystej Mszy Świętej po raz pierwszy uczestniczyła szlachta skarżycka
Boże Narodzenie, najbardziej rodzinne ze świąt, rozpoczęły pasterki odprawiane o północy w polskich kościołach. W skarżyckim Sanktuarium zgromadziły się tłumy wiernych – Mszy św. przewodniczył ks. prof. J. Koclęga.
Ten niezwykły nastrój pierwszej Mszy Bożego Narodzenia przyciąga ludzi niezależnie od wieku. To właśnie pełne radości kolędy tworzą niezwykły klimat pasterki oraz wiara, że Pan Jezus przychodzi na świat, jak każdy człowiek.
Pasterka odprawiana jest na pamiątkę pasterzy, którzy, jako pierwsi, złożyli hołd małemu Jezusowi. Eucharystia o północy uznawana jest za najważniejszą mszę Bożego Narodzenia.

Wiele osób przybyło by przy stajence oddać cześć Dzieciątku.

 

Na koniec pasterki skarżycka szlachta upamiętniła swe przybycie fotografią na tle ołtarza.