Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

DAWNE OPOWIEŚCI

dziwne ale prawdziwe

Rzecz się działa pod koniec XVII wieku. Niejaki Stanisław Warszycki /Kasztelan krakowski/,właściciel ogromnych posiadłości ziemskich  na Wyżynie Krakowsko- Wieluńskiej. Posiadał m. in. Danków, Mrzygłód, Włodowice, Kromołów, Ogrodzieniec, Pilicę. Pośrodku jego posiadłości była sobie jedna nieduża wieś parafialna gdzie dziedzicem był Wojciech Giebułtowski syn Jana, a wieś nazywała się Skaszyce /obecnie Skarżyce/. Warszycki zapragnął nabyć tą posiadłość, jednak DziedzicSkarżycki za żadną cenę nie chciał sprzedać wsi,  ani zamienić na inne dobra. Warszycki chwycił się podstępu. By osiągnąć swój cel zaprosił wczesną wiosną 1697 roku Wojciecha Giebułtowskiego wraz z rodziną do zamku

w Dankowie i przez kilka tygodni gościł, bawił, suto karmił, honorował jak największego pana, czym bardzo ambicje jego połechtał W tym czasie słudzy Warszyckiego chałupy we wsi rozebrali, ziemię , drogi zaorali  i posiali na niej zboże. Kiedy już Dziedzic Skarżyc chciał wrócić do swoich posiadłości ,długo krążył koło nich,  ale trafić nie mógł,  gdyż nigdzie nie było wsi śladu,

a wokół zieleniło się młode zboże. Kiedy wreszcie odkrył prawdę, wrócił do Dankowa z awanturą, ale Warszycki przyjął go nadzwyczaj uprzejmie.

Za poniesione straty i na odbudowę wsi wypłacił Giebułtowskiemu do ręki 1200 złotych. Była to suma znacznie przekraczająca rzeczywistą wartość wsi. Dziedzic Skarżyc przekonał się na własnej skórze o dziwnych rzeczach wyprawianych przez Warszyckiego.

 

Kosiński A.A: „ Miasta, wsie i zamki polskie” Wilno 1851W.L.

Dzieje Olkusza i okolic