Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

Wędrując po Jurze w okolicach Skarżyc można się natknąć na ciekawe miejsca . Niektóre z nich przedstawiam w poniższej foto galerii.

 

       

Zamek Ogrodzieniec U podnóża najwyższego wzniesienia Jury Krakowsko-Częstochowskiej ród Włodków wzniósł w XV w . trzykondygnacyjny zamek średniowieczny. Wspaniałej twierdzy nie udało się uniknąć zniszczeń, dwa razy napadali na nią Szwedzi.Po wielu rekonstrukcjach funkcjonuje do dzisiaj.
Dopiero w latach 1963 - 73 ruiny zakonserwowano i udostępniono zwiedzającym .
Zwiedzanie zamku o kubaturze 32 000 m3 rozpoczynamy u podnóża góry, na olbrzymim dziedzińcu. A wokół zamku, na okolicznych skałkach, królują "skałkowicze".

       

Ojczyzna skałek .

Kilkanaście kilometrów na północ od Skarżyc leży wieś Podlesice ze wzniesieniem zwanym patrolka jednym z najwyższych na Jurze.
Skały Rzędkowickie.

Wokół rozciągają się Skałki Podlesickie, Kroczyckie

i Rzędkowickie, będące mekką wielbicieli wspinaczki.
Zamek Bobolice.

W XV w. z ruin niewielkiej strażnicy królewskiej zbudowano zamek Posiadał nieforemną wieżę stojącą do dziś . Zamek został zdobyty przez Szwedów i zniszczony do stanu jaki jest.

        

Nie daleko Skarżyc w leśnym gąszczu drzew można spotkać dosiadane konie oraz wybudowaną piękną stadninę.


Jurajskie GOPR Natychmiastowe akcje ratunkowe GOPR

z  Podlesic pomogło lub uratowało życie niejednemu, zwłaszcza wspinaczom skałkowym.


Na Jurajskich szlakach można zobaczyć piękne i niepowtarzalne okazy flory i fauny. Obfitość wszelkiego runa leśnego w tej okolicy przyciąga amatorów nie tylko grzybów także jagód i poziomek. Zapraszamy.