Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

  width: 273px; height: 208px;

05.08.2004

Skarżyckie odpustowanie Doroczna uroczystość ku czci N.M.P Skarżyckiej obchodzona jest 5 sierpnia każdego roku.

 

 

 

 width: 100px; height: 98px;05.08.2004 w SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY SKARŻYCKIEJ odbyła się uroczysta Msza św. której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Częstochowski Stanisław Nowak.

W tym roku z racji stylu sztuki i znaczenia historycznego,
a przede wszystkim z powodu czci religijnej , jakiej doznaje cudowny OBRAZ MATKI BOŻEJ SKARŻYCKIEJ,

oraz rocznicy 400-lecia namalowania obrazu,

celebrowana Msza św. przez ks. arcybiskupa miała szczególny

i uroczysty charakter.W Mszy św. uczestniczyli księża wywodzący się

 ze skarżyckiej parafii:o.Janas, ks.prof.dr. Koclęga, ks. Dziub

      

Po Mszy św. ks. arb Stanisław Nowak i ks.Stanisław Wybański

udzielają wywiadu dla TVP 3

 

       Powitanie ks.arb Stanisława Nowaka i asysta w Mszy św.

 

                        Ks. Stanisław Wybański śpiewa pieśni maryjne .

 

Mimo czwartkowego i bardzo chłodnego popołudnia, skarżyccy parafianie przybyli całymi rodzinami

Odpust parafialny w Kościele katolickim to uroczystość patrona danego kościoła. Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca Chrystusa i świętych. Odpusty parafialne są to wydarzenia religijne (suma odpustowa, strojenie kościoła, procesja), ale także cała otoczka w postaci festynu, kramów. Jest to w pewnym sensie nawiązanie do pochodzenia owego święta, tym niemniej często zatraca ono charakter duchowy. Zapewne dlatego w kazaniach tego dnia przypomina się wiernym o samym patronie oraz o możliwości zyskania odpustu. Ażeby ułatwić świętowanie, wolno obchód liturgiczny ku czci patrona przenieść na najbliższy dzień wolny, np. na niedzielę po właściwym wspomnieniu.

Młodzież oazowa z Częstochowy