Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

MIKOŁAJ 2012

Czy niegrzeczne dzieci też dostają prezenty od Mikołaja?


Święto Mikołaja znane jest na całym świecie. Każdego roku, 6 grudnia, dzieci z wypiekami na twarzy otwierają prezenty na Mikołaja. Każde z małych pociech to doskonały obserwator zwracający uwagę na najmniejszy nawet drobiazg. Dlatego uważnie czytamy dziecięce listy do Mikołaja i staramy się znaleźć prezenty na Mikołaja zaskakujące i rozbudzające ciekawość.
Kupowanie prezentów dla dzieci to nieproste zadanie. Zmierzyć musza się z nim rodzice, chociaż oficjalnie upominki przynosi brodacz w czerwonym stroju zwany Mikołajem.
Szósty grudnia to doskonała okazja i łakomy kąsek dla producentów zabawek. Możliwości na rynku jest bardzo dużo, a wybór naprawdę ogromny. Najczęściej poprzez reklamy telewizyjne dzieci dowiadują się, czego powinny chcieć i co ma się znaleźć w ich liście do św. Mikołaja.


- Jednak nie tylko reklamy dostarczają dzieciom pomysłów na prezenty. Już w przedszkolu dzieci rozmawiają o tym, co jest modne i na topie. Zabawki zazwyczaj sporo kosztują. Sztuka polega na tym, żeby wybrać zabawkę odpowiednią do wieku. Dodatkowo, aby była ładna i mądra. Oczywiście, musimy pamiętać, że co innego ucieszy maluszka, a co innego starszego przedszkolaka.
- Dla dziecka opakowanie jest równie atrakcyjne jak sam prezent oraz musi być włożony do pudełka przewiązanego kokardą lub zawinięty w papier.
- Chodzi o ten magiczny moment otwierania prezentu - Co lepsze: prawda czy rozczarowanie?
Rodzice zastanawiają się jednak, jak długo utrzymywać dzieci w przekonaniu, że to właśnie św. Mikołaj przynosi prezenty.U niektórych pojawia się dylemat, czy wmawiać dzieciom, że prezenty są od pana z białą brodą.
- Św. Mikołaj to postać historyczna. Mówiąc o św. Mikołaju, nie zapominajmy o tym . - W tej legendzie jest część prawdy, bo przecież ten święty był biskupem i istniał naprawdę.
Każde dziecko przeżywa wizytę Mikołaja. Pan z białą brodą rozbudza wyobraźnię, ale też uczy wartości i dobrego postępowania.
Jak widać na kilku zdjęciach gdzie radość, niepewność a nawet łzy towarzyszą oczekiwaniom na prezent od Mikołaja.  

 

Skarżycki św. Mikołaj zadowolił chyba wszystkie skarżyckie maluchy, a i rodzice też nie byli zawiedzeni.