Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

Zespół Pieśni i Tańca "Zawiercie"

Zespół Pieśni i Tańca "Zawiercie" powstał i działa od grudnia 1998r.w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum" im. Adama Mickiewicza. Skupia młodych z pięknych zakątków Jury Krakowsko - Częstochowskiej, mieszkańców Zawiercia, Ogrodzieńca, Myszkowa, Żarek Letniska, którym droga jest tradycja i kultura narodowa.
 

Został założony z inicjatywy Anny Szymańskiej – choreografa klasy S, w lutym 1998 roku. Członkowie zespołu są w większości wychowankami Pani Szymańskiej, tańczący niegdyś pod jej kierunkiem w innych zespołach, obecnie studenci lub osoby czynne zawodowo a także młodzież szkół średnich z Zawiercia i okolic.
W ciągu prawie ośmiu lat działalności Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień.


W 2005 r. Zespół uzyskał prestiżowy certyfikat CIOFF / Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali

i Sztuki Ludowej,dzięki któremu wchodzi w skład ekskluzywnego klubu zespołów polskich i zagranicznych, umożliwiającego reprezentowanie Polski na Festiwalach całego świata.
Z okazji Jubileuszu Miasta - 90 lecia nadania Zawierciu praw miejskich, Zespół Pieśni i Tańca uhonorowany został Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta. W tym samym roku, w Studiu Polskiego Radia w Katowicach, nagrał swą pierwszą płytę, prezentując muzyczny dorobek Zespołu.

Ostatnimi laty stałym wykonawcą koncertu kolęd w skarżyckim Sanktuarium stał się zawierciański Zespół. W tym małym ale przytulnym budynku kościoła wykonanie pięknych kolęd przez zawierciański zespół pozostawia po sobie jak zawsze niezapomniane wrażenia i dlatego zawsze jest wypełniony po brzegi.

Dziękują serdecznie za kolędę wdzięczni parafianie.