Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

JURAJSKI PLENER MALARSKI

Od 17 do 26 września w Skarżycach realizowany był plener malarski, który zorganizowało miasto Zawiercie.
Wykonawcą artystycznego przedsięwzięcia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
W ramach pleneru artyści przez osiem dni malowali obrazy.
– Celem spotkań z jurajską naturą jest prowokacja do twórczych poszukiwań, refleksji nad znaczeniem sztuki w życiu codziennym,
oraz twórcza interpretacja walorów naszego krajobrazu
– mówi Grażyna Ferdyn naczelnik Wydziału Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki,
a zarazem koordynator pleneru

 

Wydarzenie zakończyła poplenerowa wystawa. Zapraszamy na wernisaż dzieł sztuki malarskiej - zachęca do obejrzenia wystawy prezydent miasta, Ryszard Mach.

Artyści przyjechali na Jurę, zachwycili się krajobrazem i starali się przedstawić skarżycki krajobraz w swoich pracach, żeby Jura zagościła na salonach wystawowych i w galeriach prywatnych. To doskonała promocja naszej gminy. Artyści, którzy przyjechali do Skarżyc są zachwyceni urokiem okolicznych terenów, czego dowodem są powstające piękne grafiki, obrazy, prace, które będzie można oglądać w postaci roboczej wystawy plenerowej w Skarżycach.

Dziesięć dni spędzonych w gościnnych Skarżycach okazało się rajem dla artystycznej pracy, twórczych poszukiwań, wymiany doświadczeń i korzystania ze swoistego klimatu. Wybitni artyści w zaciszu Ośrodka Rekolekcyjnego p.w. Krzyża Świętego i w kameralnych warunkach Dworku Skarżyckiego wykonali dzieła sztuki, które zaprezentowały różne interpretacje skarżyckiego krajobrazu.

W efekcie dziesięciodniowych prac artystów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i w Krakowie pojawiły się obrazy na wystawie plenerowej na terenie Ośrodka Rekolekcyjnego p.w. Krzyża Świętego. Obcowanie ze sztuką w towarzystwie pięknej jurajskiej przyrody z udziałem znamienitych gości sprawiło, że Plener Malarski oraz wtorkowa wystawa to nie lada wydarzenie i uczta artystyczna dla pasjonatów malarstwa i krytyków sztuki.

Artystów, zaproszonych gości i mieszkańców Zawiercia powitali w pięknej scenerii i w malarskim klimacie Grażyna Ferdyn, Naczelnik Wydziału Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Zawierciu w towarzystwie Michała Olesia i Justyny Gajek, podinspektorów Wydziału. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Ryszard Mach, prezydent Zawiercia.

"Dziękuję wam, że przyjęliście zaproszenie do Skarżyc. Dzisiejsza wystawa plenerowa powstała dzięki artystom, którzy przybyli do Zawiercia, nowym sympatykom kultury naszego miasta i mam nadzieję, że od dziś także propagatorom Zawiercia nie tylko na ziemi śląskiej, ale również w całym kraju" - powiedział Ryszard Mach dokonując otwarcia wystawy w Skarżycach.

Wtorkową wystawę swoim występem uświetnił zespół Folky Band, który w pięknej scenerii oraz w towarzystwie Skarżyckich Chochołów zaśpiewał swoje największe przeboje.
Koordynatorem Pleneru Malarskiego był Wydział Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki Urzędu Miasta w Zawierciu. Komisarzem projektu był Jan Jończyk, natomiast nad organizacją pleneru w Skarżycach czuwał kustosz Sanktuarium Skarżyckiego ks. Stanisław Wybański oraz Witold Leśniak, sołtys dzielnicy.

GALERIA Foto


 

 

Po wystawie w zawierciańskiej galerii, Pan prezydent Ryszard Mach wraz z artystką która namalowała ten obraz, Panią Ewą Rutkowską , przekazali dla Skarżyckiego Sołectwa na ręce sołtysa Witolda Leśniaka ten poniżej prezentowany obraz. Jesteśmy wdzięczni

i obiecujemy że znajdzie on godne miejsce.