Zabytkowe, przesiąknięte tysiącami modlitw mury zapraszają do klęczników, które dźwigały ciężar kolan wielu pokoleń. Taką swiątynią jest kosciół ufundowany w 1583 roku przez Mikołaja Brzeskiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach. Wnętrze swiątyni jest późnorenesansowe i barokowe. Zabytkowe ołtarze, ambona oraz zbiory starych obrazów. Obecnie Sanktuarium znajduje się na rynku nieopodal równie historycznej ,40-metrowej studni i słynnego jurajskiego Okiennika. Z wielu powodów warto się tu zatrzymać przemierzając jurajskie szlaki.

Dożynki Skarżyckie 2012

 

 

 

„Raz jeszcze pragnę
 podziękować całej
 społeczności Skarżyc, która
 wiele serca i pracy włożyła

 w przygotowanie tej
 uroczystości. Zachęcam do

 obejrzenia galerii zdjęć

 z tegorocznego Święta

 Plonów.”

– Ryszard Mach –

Prezydent Miasta

W zawierciańskim sołectwie Skarżyce zorganizowano 26 sierpnia Gminne Dożynki.

Tegoroczne święto plonów rozpoczął barwny korowód dożynkowy, który przeszedł ze skarżyckiego dworku do kościoła pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcy, gdzie sprawowana była uroczysta Eucharystia.

Pomimo kapryśnej aury na uroczystościach pojawiło się wielu mieszkańców a także gości zaproszonych, którzy przyglądali się ceremoniałowi przekazania bochenka chleba, który prezydentowi miasta wręczyli dożynkowi starości: Jadwiga Kaczmarczyk i Henryk Granat.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. W ten symboliczny sposób możemy razem czcić zakończenie żniw którym towarzyszy ciężka praca, w którą często zaangażowane są całe rodziny. Po tym trudnym i pełnym poświęcenia okresie przyszedł czas na zasłużoną zabawę, która jest naprawdę wyjątkowa i to nie tylko za sprawą olbrzymich, słomianych chochołów skarżyckich, które w mediach rozsławiły nasze miasto i to sołectwo, ale także dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Skarżyc, którzy włożyli wiele serca i pracy w przygotowanie tej uroczystości.

Miejskie święto plonów uświetniły występy kapel ludowych, śpiewaków i zespołów: kapela i zespół Bzowianie, Koła Gospodyń Wiejskich z Bzowa, Marciszowa, Karlina, Skarżyc. Zawiercianom zaśpiewały Łośniczanki, Kromołowianie, zespół Tęcza, Kapela Kwoczałów oraz „Olek i Przyjaciele”. Kosztującym domowego jadła oraz przepysznych wyrobów cukierników, pszczelarzy, zielarzy, i lokalnych gastronomów przygrywał „Folky Band” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie”.
Tańce i hulanki trwały długo w ciemną i długą noc.

 

 

Foto Galeria